Page title

Doby poistenia získané pred rozdelením Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky

Text

Z dôvodu rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky sa Slovenská republika a Česká republika zaoberali, okrem iného, aj otázkou, za ktoré doby zabezpečenia (poistenia) získané počas existencie spoločného štátu má ktorý nástupnícky štát vyplácať dôchodok.

Pravidlo na rozdelenie dôb zabezpečenia získaných podľa právnych predpisov Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky stanovuječlánok 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení. Niektoré podrobnosti ďalej upravujú články 15 a 16 Správnej dohody o vykonávaní Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení.

Podľa článku 20 Zmluvy medzi Slovenskou republikou a Českou republikou o sociálnom zabezpečení sa doby zabezpečenia získané pred dňom rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky pokladajú za doby zabezpečenia tohto štátu, na území ktorého bolo SÍDLO ZAMESTNÁVATEĽA ku dňu rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky (k 31. decembru 1992) alebo naposledy pred týmto dňom.

Sídlom zamestnávateľa sa na tieto účely rozumie adresa, ktorá bola ako sídlo zapísaná v obchodnom registri. Ak bola zamestnávateľom fyzická osoba, sídlom je adresa, ktorá bola v obchodnom registri uvedená ako miesto podnikania. Ak bol zamestnávateľom odštepný závod alebo iná organizačná zložka zapísaná v obchodnom registri, sídlom zamestnávateľa sa rozumie adresa tohto odštepného závodu alebo organizačnej zložky.

Za zamestnávateľa samostatne zárobkovo činnej osoby sa na tieto účely považuje okresná správa sociálneho zabezpečenia, ktorej bola povinná táto osoba odvádzať poistné na nemocenské poistenie a dôchodkové zabezpečenie.

 

Ak

  • poistenec nemal k 31. decembru 1992 alebo naposledy pred týmto dňom zamestnávateľa so sídlom na území Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo
  • adresa zamestnávateľa nebola uvedená v obchodnom registri (napríklad, ak išlo o niektorého zamestnávateľa zriadeného priamo zákonom) alebo
  • poistenec mal k 31. decembru 1992 zamestnávateľa so sídlom na území Českej republiky, ako aj zamestnávateľa so sídlom na území Slovenskej republiky,

doby zabezpečenia sa považujú za doby zabezpečenia toho štátu, na ktorého území mal poistenec TRVALÝ POBYT k 31. decembru 1992 alebo naposledy pred týmto dňom.

Uvedené zásady hodnotenia dôb zabezpečenia získaných podľa právnych predpisov Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky zostávajú v platnosti aj po vstupe Slovenskej republiky a Českej republiky do Európskej únie.

Z uvedeného vyplýva, že ak poistenec ku dňu rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo naposledy pred týmto dňom mal zamestnávateľa so sídlom na území Slovenskej republiky, všetky doby zabezpečenia (teda aj doby zamestnania získané na území Českej republiky), ktoré získal pred 1. januárom 1993, sa považujú za doby zabezpečenia získané podľa právnych predpisov Slovenskej republiky. A naopak, ak sídlo zamestnávateľa ku dňu rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky alebo naposledy pred týmto dňom bolo na území Českej republiky, všetky doby zabezpečenia získané pred 1. januárom 1993 sa pokladajú za doby zabezpečenia získané podľa právnych predpisov Českej republiky.

 

Za účelom kompenzácie negatívnych dôsledkov rozdelenia Českej a Slovenskej Federatívnej Republiky v sumách dôchodkov spôsobených rozdielnym vývojom právnej úpravy dôchodkového poistenia v oboch nástupníckych štátoch poistencov, ktorí získali československé obdobie dôchodkového poistenia pred 1. januárom 1993, Slovenská republika

  • od 1. januára 2016 zaviedla dôchodkovú dávku vyrovnávací príplatok. Informácie o vyrovnávacom príplatku sú zverejnené TU.
  • od 1. januára 2020 vypustila právnu úpravu vyrovnávacieho príplatku a nahradila ju novou právnou úpravou osobitného určovania sumy starobného, predčasného starobného a invalidného dôchodku. Poistencovi, ktorému bol priznaný starobný alebo invalidný dôchodok podľa predpisov Českej republiky, sa československé obdobie dôchodkového poistenia získané do 31. decembra 1992 v spoločnom štáte vždy započíta na nárok na dôchodok a určenie jeho sumy. Suma dôchodku vypočítaná podľa slovenských predpisov sa dorovná na sumu dôchodku, na ktorú by mal poistenec nárok, ak by k rozdeleniu Českej a Slovenskej Federatívnej Republike nedošlo.
  • od 1. januára 2023 poistencovi, ktorý ku dňu priznania starobného, predčasného starobného alebo invalidnéhodôchodku nesplnil podmienky nároku na starobný alebo invalidný dôchodok podľa predpisov Českej republiky, sa na nárok na dôchodok a určenie jeho sumy započíta aj československé obdobie dôchodkového poistenia získané do 31. decembra 1992 v spoločnom štáte tak, ako by bolo získané podľa právnych predpisov Slovenskej republiky. Suma dôchodku určená so započítaním československého obdobia dôchodkového poistenia patrí na tzv. „prechodné obdobie“, a to dovtedy, kým poistencovi vznikne nárok na starobný alebo invalidný dôchodok podľa predpisov Českej republiky.