Page title

Ďalšie informácie vyrovnávacia dávka

Kto má nárok, podmienky a ako žiadať o vyrovnávajúcu dávku pozri v časti Ako požiadať o vyrovnávaciu dávku.

Výška dávky

Vyrovnávacia dávka

sa určuje z mesačného vymeriavacieho základu (MZV). Pri výpočte dávky sa určí rozhodujúce obdobie, t. j. obdobie, príjem z ktorého sa použije pri výpočte dávky (spravidla kalendárny rok predchádzajúci kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky).

Výška vyrovnávacej dávky predstavuje:

  • 55 % z rozdielu medzi MVZ a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnankyňa platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu,
  • 55 % z rozdielu medzi pomernou časťou MVZ a vymeriavacím základom, z ktorého zamestnankyňa platí poistné na nemocenské poistenie v jednotlivých kalendárnych mesiacoch po preradení na inú prácu, ak zamestnankyňa v kalendárnom mesiaci, za ktorý má nárok na vyrovnávaciu dávku, nevykonávala prácu počas celého kalendárneho mesiaca (napr. bola časť mesiaca práceneschopná).

Výplata dávky/Premlčanie

Možnosti vyplácania

Vyrovnávacia dávka sa môže vyplatiť na účet v banke alebo pobočke zahraničnej banky určený príjemcom dávky, alebo v hotovosti na adresu určenú príjemcom dávky alebo na adresu trvalého pobytu poberateľa dávky prostredníctvom Slovenskej pošty, a s., ak príjemca dávky v žiadosti neurčil spôsob výplaty dávky. 

Po priznaní nároku na dávku sa dávka vypláca do konca mesiaca nasledujúceho po kalendárnom mesiaci, za ktorý nemocenská dávka patrí, v lehotách určených Sociálnou poisťovňou.   

Ak chcete zmeniť spôsob výplaty dávky, alebo ste si dávku nevyzdvihli, použite formulár Žiadosť o výplatu sumy dávky / zmenu miesta výplaty sumy dávky / opätovné vyplatenie neprevzatej sumy.

Nárok na výplatu dávky alebo jej časti sa premlčí uplynutím troch rokov odo dňa, za ktorý dávka alebo jej časť patrili. Premlčacia lehota neplynie počas obdobia konania o dávke a v období, v ktorom účastníkovi konania, ktorý musí mať opatrovníka, nebol opatrovník ustanovený. 

Obdobie poskytovania dávky

Vyrovnávacia dávka sa poskytuje za kalendárny mesiac, a to aj vtedy, ak bola zamestnankyňa preradená na inú prácu alebo sa preradenie skončilo počas kalendárneho mesiaca.

Nárok na vyrovnávaciu dávku vzniká

odo dňa preradenia na inú prácu.

Nárok na vyrovnávaciu dávku zaniká

  • dňom skončenia preradenia na inú prácu,
  • nástupom na materskú dovolenku,
  • uplynutím deviateho mesiaca po pôrode,
  • dňom smrti dieťaťa,
  • dňom smrti zamestnankyne.

Vrátenie neoprávnene vyplatenej dávky

Príjemca dávky je povinný

vrátiť dávku alebo jej časť odo dňa, od ktorého mu nepatrila alebo nepatrila v poskytovanej sume, ak:

  • si nesplnil povinnosť uloženú zákonom (napr. nepreukázal rozhodujúce skutočnosti),
  • prijímal dávku alebo jej časť, hoci vedel alebo mal z okolností predpokladať, že sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume ako mu patrila (napr. pobočka mu dávku vyplatila z vyššieho denného vymeriavacieho základu, ako bol uvedený v rozhodnutí o priznaní dávky) alebo
  • vedome spôsobil, že dávka alebo jej časť sa vyplatila neprávom alebo vo vyššej sume ako mu patrila (napr. neoznámil pobočke, že bol nemocensky poistený aj podľa právnych predpisov niektorého z členských štátov EÚ).

Ak fyzická alebo právnická osoba nesprávne potvrdila skutočnosti rozhodujúce na nárok na dávku, nárok na jej výplatu alebo jej sumu a v dôsledku toho Sociálna poisťovňa poskytla dávku neprávom alebo vo vyššej sume ako mala byť vyplatená, táto osoba je povinná nahradiť neprávom vyplatené sumy (napr. zamestnávateľ potvrdil nesprávne, vyššie vymeriavacie základy v rozhodujúcom období alebo nezaslal registračné listy fyzickej osoby preukazujúce vznik, zánik alebo prerušenie povinného nemocenského poistenia v rozhodujúcom období).

Kontrola

Text

Potrebu preradenia na inú prácu v súvislosti s poskytovaním vyrovnávacej dávky v sporných prípadoch vykonáva posudkový lekár sociálneho poistenia (Lekárska posudková činnosť nemocenského poistenia).

Práva a povinnosti

Práva poistenky/poberateľky dávky

  • uplatniť si nárok na vyrovnávaciu dávku a nárok na jej výplatu,
  • požiadať o vydanie potvrdenia o nároku na vyrovnávaciu, dávku, o nároku na jej výplatu a jej sumu.

Povinnosti poistenky/príjemkyne dávky

  • v podaniach uvádzať rodné číslo (identifikačné číslo sociálneho zabezpečenia),
  • príslušnej pobočke Sociálnej poisťovne preukázať skutočnosti rozhodujúce na vznik, trvanie a zánik nároku na vyrovnávaciu dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu a po písomnej výzve od Sociálnej poisťovne preukázať tieto skutočnosti do ôsmich dní odo dňa doručenia výzvy, ak neurčila inú lehotu.

Vznik nároku na vyrovnávaciu dávku sa preukazuje Žiadosťou o vyrovnávaciu dávku.

Zánik nároku na vyrovnávaciu dávku sa preukazuje napr. predložením Žiadosti o materské alebo oznámením ukončenia tehotenstva pred pôrodom.  

  • Príjemkyňa dávky je povinná do ôsmich dní oznámiť príslušnej pobočke zmenu v skutočnostiach rozhodujúcich na trvanie nároku na dávku, nároku na jej výplatu a jej sumu.

Povinnosť ošetrujúceho lekára

Ošetrujúci lekár je povinný potvrdzovať dočasnú neschopnosť výkonu zárobkovej činnosti z dôvodu tehotenstva a materstva na tlačive určenom Sociálnou poisťovňou; tlačivo poskytuje príslušným lekárom bezodplatne Sociálna poisťovňa.

Opravné prostriedky

Text

Proti rozhodnutiu Sociálnej poisťovne je možné podať odvolanie okrem prípadov, keď je podanie odvolania zákonom výslovne vylúčené. Informácie o tom, kedy je možné využiť opravné prostriedky nájdete tu:

Opravné prostriedky.